• Prima   -  Resurse media   -  Comunicate  -  Anunț de angajare – specialist standardizare

    Anunț de angajare – specialist standardizare

     07.08.2018    691 Accesări

    A N U N Ţ

    cu privire la desfăşurarea concursului privind ocuparea

    funcţiei vacante în cadrul Institutului de Standardizare din Moldova (ISM)

    Angajator: Institutul de Standardizare din Moldova

    Adresa juridică, sediul: mun. Chişinău, str. E. Coca, 28

    Subdiviziunea structurală: Departament standardizare

    Funcția vacantă: specialist standardizare

    Telefon de contact: 022-905-302

    E-mail: eugenia.roman@standard.md

    Persoana de contact: Eugenia Roman, șef Departament standardizare

    Scopul funcției: asigurarea realizării procesului de redactare tehnică a standardelor moldovenești, precum și asigurarea realizării procesului de gestionare a activității comitetelor tehnice naționale și de exercitare a atribuțiilor de membru în cadrul comitetelor tehnice europene și internaționale.

    Atribuțiile de funcție:

    1)   redactarea tehnică și lingvistică a standardelor moldovenești originale;

    2)   redactarea tehnică și lingvistică a standardelor moldovenești traduse;

    3)   managementul activității comitetelor tehnice naționale;

    4)   monitorizarea și analizarea actelor normative și legislative naționale care au tangență cu standardizarea;

    5)   participarea la diferite întruniri, evenimente de promovare a standardelor și a standardizării cu prezentări și discursuri referitoare la avantajele și beneficiile standardizării.

    Studii: superioare, de licenţă sau echivalente în domeniul tehnic

    Experiență profesională: se va considera un avantaj experiența în domeniul standardizării sau în domeniul tehnic.

    Cunoștințe: Microsoft Office, Internet, limba română, rusă, engleză

    Abilități: de analiză şi sinteză a datelor, de soluţionare a problemelor în domeniul de competenţă, exprimare coerentă în scris și verbal.

    Candidații vor prezenta următoarele documente:

    1)     cererea de participare la concurs;

    2)     copia buletinului de identitate;

    3)     copia carnetului de muncă, după caz;

    4)     copiile diplomelor de studii;

    5)     CV.

    Dosarele se vor prezenta pe adresa juridică a ISM: mun. Chișinău, str. E. Coca, 28, etajul II, anticamera

    Termenul limită de prezentare a dosarelor de participare la concurs: 10 septembrie 2018, ora 1000.

    Locul desfășurării interviului: mun. Chișinău, str. E. Coca, 28, etajul II, anticamera.

    Data desfășurării concursului: 11 septembrie 2018, ora 1000.

    Mod de contestare: depunerea cererii de contestare în termen de 1 zi lucrătoare din data notificării privind rezultatele concursului (următoarea zi după expedierea e-mail-ului sau informării prin telefon de către ISM).

    Mod de informare: candidații admiși la interviu vor fi informați prin intermediul poștei electronice sau telefon.